Libra po HDP UK slábne

Libra k dolaru odevzdala ranní drobné zisky a klesá 0,2% d/d na 1,654 po informaci solidního růstu HDP Spojeného království za poslední kvartál 2013, která ovšem alespoň numericky příliš nepřekvapila.

Libra v posledních týdnech bez větších potíží  ustřežila důležité podpory 1,645 a 1,639, které předchází pásmu 1,626 – 1,63, podpoře 1,621 a oblasti 1,613 – 1,615 (případné zlomení těchto úrovní by přivodilo výraznější korekci půlročního růstového trendu s prostorem k 1,601, 1,592 a 1,584). To umožňuje libře dále cestovat k výšinám: 1,666, 1,675, 1,686 a 1,703.

20140128_gbpusdh4-2396492

Trh se dnes bude soustředit na hlavní zprávy dne finančních trhů, kterými jsou lednový index spotřebitelského sentimentu Conference Board (16.00 SEČ) a vystoupení prezidenta Obamy o stavu unie (03.00 SEČ).

Čeká se jeho stagnace. Nálada amerických domácností není příliš vzdálena od historicky dlouhodobého normálu, mimo depresivní pásmo posledních let po světové finanční krizi. Díky posílení trhu domů, práce, akcií a obecně lepších ek. zpráv domácnosti přehlížejí i momentálně drahé energie.

20140128_gbpusddaily-9175090

Libra během září dokázala projít přes hlavní rezistenční pásmo včetně hlavní multileté rezistenční linie, která držela letošní klesající trend.

Nákupním impulsem pro libru stejně jako pro jiné evropské měny bylo také rozhodnutí Fedu neredukovat ultraexpanzivní monetární politiku podpořené fiskální nestabilitou a nejistotou USA, která hrozí omezit ek. růst a rovněž některými solidními informacemi ekonomiky Spojeného království.

Logicky se pak Fedu zmenšil prostor redukovat ultraexpanzivní monetární politiku do konce roku. Porušení zmíněných rezistencí popírá celkový klesající pohled na trh.

Poničení ale ještě nelze považovat za definitivní. Dolaru pak vlily novou krev do žil poslední příznivé informace americké  ekonomiky včetně trhu práce a signály z Fedu tendence další redukce monetární expanze.

Co tě nezabije – to tě posílí: v první polovině listopadu s postupem dolaru na globálních finančních trzích libra byla pod silným prodejním tlakem, ale tržní poryvy ustála na silnějších úrovních než třeba euro či švýcarský frank také díky některým solidním informacím ek. aktivity Spojeného království.

Kurz GBP/USD se tak již měsíc drží blízko 2 a 1/4letního maxima. Na bedrech podpor, hlavně 1,585 nicméně bude ležet hlavní zátěž potvrzení, zda-li posilování libry bude dlouhodobější. Proto bude v příštích měsících extrémně záležet na tom, jestli zmíněná podpora odolá atakům na pokles. Pokud ne, trh může spadnout do propasti.

O britské libře

Britská libra je oficiální měnou Spojeného království, které zahrnuje Anglii, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Má zkratku GBP (Great British Pound) a symbol £. Britská libra je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších měn na světě.

Několik faktů o britské libře:

  1. Historie: Britská libra má bohatou historii, sahající až do roku 760, kdy byla zavedena jako váhová jednotka pro stříbro. Postupně se vyvinula na minci a poté na papírovou měnu.
  2. Bankovky a mince: Britská libra je rozdělena do bankovek a mincí. Bankovky mají hodnoty 5, 10, 20 a 50 liber. Mince jsou k dispozici v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 pencí, stejně jako 1 a 2 liber.
  3. Bank of England: Bank of England, centrální banka Spojeného království, je zodpovědná za vydávání a správu britské libry. Má klíčovou úlohu při udržování stability měny a řízení monetární politiky.
  4. Kurz: Kurz britské libry se mění na základě nabídky a poptávky na mezinárodním trhu. Je běžné sledovat její kurz ve vztahu k jiným měnám, jako je americký dolar nebo euro.
  5. Mezinárodní použití: Britská libra je stále jednou z hlavních světových rezervních měn a používá se ve velkém rozsahu ve světovém obchodě a finančních transakcích.
  6. Brexit: Proces vystoupení Spojeného království z Evropské unie, známý jako Brexit, měl vliv na hodnotu britské libry. Během tohoto procesu docházelo k výkyvům v kurzu libry v závislosti na vyjednávání a hospodářské situaci.

Britská libra je silná a stabilní měna, která hraje důležitou roli ve světové ekonomice. Je používána jak v domácím hospodářství Spojeného království, tak v mezinárodním obchodě.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang