EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Založte si reálný účet

Založte si reálný účet

Skvělé podmínky pro obchodování!

Založte si demo účet

Založte si demo účet

Obchodujte s virtuálním milionem

Demo účet - MetaTrader 4

Demo účet - MetaTrader 4

Vyzkoušejte klasiku

Semináře a webináře

Semináře a webináře

Bezplatně každé úterý a čtvrtek

Na trhu Forex dochází díky rozdílu mezi úrokovými sazbami spojenými s konkrétními měnami v každém měnovém páru ke každodennímu vyrovnávání tohoto rozdílu pomocí swapových bodů

Obchodujte úspěšněji!

Aktuální sazby swapových bodů a jiné údaje o trzích lze zobrazit kliknutím pravého tlačítka myši na vybraný trh v okně Přehled trhů v rámci platformy MetaTrader

 

Z kontextového menu je třeba vybrat možnost Vlastnosti

 


 

Obchodujte úspěšněji - sledujte naše videa:

 

 

Kontrakty na vyrovnání rozdílu mohou být založeny na různých měnových párech, komoditách, akciích a dalších instrumentech. V případě měn a jiných nástrojů založených na okamžitých tržních cenách musí být pro správné vypořádání transakce vzaty v úvahu jak úroveň úrokových sazeb  tak náklady spojené s držením podkladového aktiva.

 

Swapové body

 

Pokud má obchodník dlouhou pozici pro aktivum s významně vyšší úrokovou sazbou, než má druhé aktivum v páru, odrazí se tato skutečnost na účtu v podobě kladných swapových bodů. A naopak, dlouhá pozice pro aktivum s nízkou úrokovou sazbou vyústí v záporné swapové body.

 


 

 

Předpokládejme, že aktuálně má euro významně vyšší úrokovou sazbu než americký dolar. To znamená, že:

  • pokud obchodník koupil kontrakt na měnový pár EUR/USD, má dlouhou pozici v eurech (s vyšší úrokovou sazbou) a krátkou pozici v USD (amerických dolarech) – v takovém případě by měly být swapové body kladné,
  • pokud obchodník prodal kontrakt na měnový pár EUR/USD, má krátkou pozici v eurech a dlouhou pozici v USD (s nižší úrokovou sazbou) – swapové body by měly být záporné.

 

Pokud jsou CFD založeny na okamžitých cenách komodit (především kovů), vycházejí swapové body z rozdílu mezi úrokovou sazbou amerických dolarů a náklady spojenými s držením podkladového aktiva dané komodity. Náklady spojené s držením podkladového aktiva (cost of carry) v podstatě představují náklady na skladování a pojištění komodit. V praxi to znamená:

 

  • pokud obchodník koupil kontrakt na stříbro, má dlouhou pozici ve stříbře a krátkou v amerických dolarech. Swapové body budou záporné v důsledku nákladů na držení aktiva spojených s dlouhou pozicí ve stříbře.
  • pokud obchodník prodal kontrakt na stříbro, má krátkou pozici ve stříbře a dlouhou pozici v amerických dolarech. Pokud je rozdíl mezi úrokovými sazbami na americké dolary a náklady na držení stříbra významný, swapové body by měly být kladné.

 

U kontraktů na vyrovnání rozdílu založených na cenách termínových kontraktů (futures) je problematika swapových bodů mnohem jednodušší. Zde zkrátka neexistují.

 


 

Jak swapové body fungují v praxi? 

 

Příklad

Investor má pozici na trhu s měnovým párem GBP/USD, 1 kontrakt přes noc. Aktuální swapové body jsou dány takto (například):

  • GBP/USD - dlouhá pozice 1,4 bodu
  • GBP/USD - krátká pozice -2,2 bodu.

 

Pro výpočet hodnoty swapových bodů v CZK lze použít následující vzorec:

Hodnota 1,4 bodu = 1,4 * bod 0,0001 * nominální hodnota 100 000 = 14 (USD)

Hodnota -2,2 bodů = -2,2 * bod 0,0001 * nominální hodnota 100 000 = -22 (USD)

 

Za předpokladu, že kurz USD/CZK činí 20,00:

Hodnota 1,4 bodu v CZK = 14 USD * 20 USD/CZK = 280 CZK

Hodnota -2,2 bodu v CZK = -22 USD * 20 USD/CZK = -440 CZK

 

Podrobný výpočet hodnoty bodu (pipu) je uveden v příslušné části.

 

Otevřené pozice se upravují o swapové body v 0:00 hodin. Ve středu je hodnota upravena o swapové body za celý víkend.

 

Přičtené nebo odečtené swapové body pro otevřenou pozici budou zobrazeny ve sloupci Swap u údajů o pozici v okně Nástroje v záložce Obchodování na spodní straně pracovní plochy MetaTrader.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij