EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Založte si reálný účet

Založte si reálný účet

Skvělé podmínky pro obchodování!

Založte si demo účet

Založte si demo účet

Obchodujte s virtuálním milionem

Demo účet - MetaTrader 4

Demo účet - MetaTrader 4

Vyzkoušejte klasiku

Semináře a webináře

Semináře a webináře

Bezplatně každé úterý a čtvrtek

Na rozdíl od tradičních burzovních nástrojů lze s nejrozšířenějšími CFD obchodovat 24 hodin denně s poměrně nízkými požadavky na počáteční kapitál

Obecné pravidlo

Pro účely diverzifikace investičního portfolia lze využít kontrakty na vyrovnání rozdílu založených na různých podkladových aktivech

Pokud se obchodník již seznámil s tradičními burzami cenných papírů a právě podniká první kroky ve světě obchodů s měnami, komoditami a jinými nástroji využívajícími kontrakty na vyrovnání rozdílů, všimne si mnoha podobných rysů, ale je zde i několik rozdílů, o nichž je třeba se zmínit:

 

 

Zvláštnosti trhu

 

čas obchodování – s burzovními nástroji se obchoduje v pracovní době příslušných burz cenných papírů. Zatímco některé kontrakty na vyrovnání rozdílů jsou založeny na burzovních nástrojích – a podle toho je omezen čas obchodování s nimi, s měnami a některými komoditami lze prostřednictvím CFD obchodovat od neděle do pátku, 24 hodin denně.

 

centralizované a decentralizované trhy – s burzovními nástroji se obchoduje na určených burzách, a proto lze tento způsob nazvat centralizovaným. V případě měn a některých komodit, např. zlata a stříbra, probíhá obchodování v různých finančních centrech po celém světě a tuto strukturu zde považujeme za decentralizovanou.

 

likvidita – likvidita burzy cenných papírů se mění podle oblíbenosti každého nástroje, v některých případech omezuje možnost provedení transakce za danou cenu. Je příznačné, že likvidita každého nástroje CFD umožňuje provést transakci až k limitu stanovenému brokerem.

 


 

Charakteristiky nástroje

 

rizika a finanční páka – obchodování s CFD je spojeno s vyššími riziky než v případě futures a především akcií, s nimiž se obchoduje na burzách cenných papírů. To vyplývá ze skutečnosti, že u CFD je mnohem dostupnější finanční páka – v mnoha případech k obchodování s těmito nástroji stačí záloha ve výši 1 % nominální hodnoty kontraktu.

 

náklady – náklady na burzovní transakci představuje provize. Nepřímými náklady na transakci s CFD je rozpětí (spread) – rozdíl mezi cenou poptávky a nabídky, jenž byl při transakci dosažen.

 

ceny a spread – obchody na burzách cenných papírů mohou být uskutečněny okamžitě za poptávkovou a nabídkovou cenu, přičemž příkazy mohou být nastaveny na jakoukoli hodnotu mezi těmito cenami, dostupnost cen je však omezena likviditou trhu. V případě CFD je nákupní transakce vždy provedena za cenu nabídky a prodejní transakce za cenu poptávky.

 


 

Obchodní platforma

 

grafy online – v případě burzovních nástrojů může být docela obtížné získat kvalitní grafy cen akcií, futures a ostatních nástrojů v reálném čase. S CFD a platformou MetaTrader 5 lze sledovat a analyzovat cenu a grafy všech kótovaných nástrojů v reálném čase.

 

ceny v reálném čase – přístup k cenám finančních nástrojů kótovaných na burzách v reálném čase obvykle podléhá několika omezením. Jelikož se s nástroji CFD obchoduje na mimoburzovním trhu, mohou investoři obvykle sledovat cenu v reálném čase bez jakýchkoli dodatečných nákladů.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij