Ropa s podporou komentářů a očekávání zásob roste

ropa-2

Zářijový futures kontrakt ropy WTI dnes vůči závěru pondělního obchodování roste na 43,0 USD/barel. Cena od začátku srpna vzrostla o 10 %. Cenu v posledních hodinách podpořily mimo jiné některé komentáře. Prezident Kataru uvedl, že trh ropy míří k rovnováze a pokles ropy je dočasný.

Navíc zdroje OPECu od června říkají, že obnovené rozhovory o zmrazení globální nabídky by mohly nastat v září, kdy se většina zemí OPECu a jiných zemí jako Ruska má účastnit mezinárodního energetického fóra v Alžírsku.

Například ministr pro otázky ropy Venezuely, která usiluje o akci producentů na zvýšení ceny v pondělí prohlásil, že k setkání zemí OPECu a dalších zemí může dojít v příštích týdnech. Naopak Rusko ale podotklo, že ještě nevidí důvod dalšího jednání s OPECem.

V úterý večer a ve středu budou zveřejněny týdenní zásoby ropy a ropných produktů, zásoby surové ropy mají poklesnout o 1 mil. barelů.

Dlouhodobě fundamenty zůstávají pro cenu ropy nepříznivé. Cena ropy je celkově stále pod fundamentálním klesajícím tlakem kvůli převisu nabídky ropy nad její poptávkou a silnému dolaru.

Navíc referendem schválený odchod Velké Británie z EU vede k růstu nejistoty a tím jednak k útlumu ekonomické aktivity a poptávky po ropě a taktéž k růstu dolaru. Oba aspekty jsou pro ropu nepříznivé.

Makroekonomické události USA

V USA, Produktivita práce roste poslední roky slabě, když svižný růst trhu práce není naplňován adekvátním růstem HDP. Proto a kvůli zrychlení růstu mezd posiluje v posledních letech i růst jednotkových pracovních nákladů.

Pokračování těchto trendů čeká trh i pro data za druhé čtvrtletí, jež budou zveřejněna dnes ve 14.30 SEČ. Právě vývoj mezd a jednotkových pracovních nákladů může vykázat překvapení a bude patrně nejsledovanější částí zprávy.

Fundamentální pohled

Převis nabídky nad poptávkou, který ve druhém pololetí 2015 způsobil propad ceny ropy, je způsoben hlavně nabídkovou stranou. Světový trh začal čerpat více ropy z USA. Toto akcelerovala  taky neschopnost  OPECu změnit svou produkční a kvótovou politiku.

OPEC tak dosud prosazuje cíl udržet své tržní podíly namísto uměle snižovat objem produkce ropy z maxim a tak stabilizovat cenu. Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině.

Poptávka po ropě se vyvíjí nejednoznačně, je tažena solidním ekonomickým růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. K poklesu ceny dlouhodobě vedla též globální apreciace dolaru.

Fundamentální výhled

Fundamentální výhled je zatím pro ropu smíšený. Převis nabídky, která není tolik citlivá na pokles ceny ropy a již navíc může významně navýšit Írán po uvolnění sankcí na vývoz ropy, nad poptávkou ropy zřejmě bude dlouhodobější jev, což udržuje ropu pod tlakem.

Z hlediska poptávky po ropě vývoj světové ekonomiky je smíšený, růst HDP USA může posílit, čínská ekonomika naopak zpomaluje růst. Navíc referendem schválený odchod Velké Británie z EU vede k růstu nejistoty a tím jednak k útlumu ekonomické aktivity Evropy a poptávky po ropě a taktéž k růstu dolaru.

Oba aspekty jsou pro ropu nepříznivé. Propad ropných cen z minulosti ale časem může poptávce po ropě a světovému hospodářství dát růstový impuls vzhledem k redukci nákladů na energie, suroviny a paliva a tím i k posílení růstu spotřeby a investic.

Zatím se tento efekt ale překvapivě příliš neprojevuje, možná proto, že nižší náklady, a tím i větší úspory, ekonomických subjektů neposilují spotřebu a míra úspor tak trvaleji roste.

Momentální i dlouhodobé fundamentální aspekty hlavně monetárních politik Fedu, ECB a BoJ naznačují možnost posilování dolaru.

Právě vývoje poptávky a dolaru mohou být pro směr ceny ropy rozhodujícími a klíčovými proměnnými, teprve případné oživení poptávky po ropě a/nebo pokles dolaru by mohly přinést obrat dlouhodobého klesajícího trendu podpořené návratem ceny nad 63,5, na což ale zatím trh marně čeká.

Technický pohled a výhled

Přes téměř 10% srpnové posílení se trh se nachází v silném letním klesajícím trendu s nejbližšími podporami 40,1, 39,2 a zejména hlavní podporou 37,4. První zóna rezistencí se nachází na 44,5.

Dlouhodobý klesající trend začátkem ledna dokonce zavedl cenu ropy pod klíčovou dlouhodobou podpůrnou zónu v okolí 32,9. Návrat nad tuto hladinu ale zdaleka nemusí znamenat obrat dlouhodobého trendu s pevným základem.

K tomu a odrazu k prudkým růstům trh potřebuje hlavně trvalejší fundamentální zlepšení a splnění technické podmínky, překonání 63,5, případně oslabení dolaru.

Výhledově letos ale zůstává hlavní pozornost na klíčových podporách, jejichž případné proražení by potvrdilo pokračování klesajícího trendu s cíli až případně 16,7 (minimum z roku 2001) a 10,6 (minimum z roku 1998).

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang