EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756
EURUSD 1.1319 USDJPY 111.89 USDCAD 1.3316 EURCZK 25.600 USDCZK 22.607 EURPLN 4.2732 USDPLN 3.7756

Založte si reálný účet

Založte si reálný účet

Skvělé podmínky pro obchodování!

Založte si demo účet

Založte si demo účet

Obchodujte s virtuálním milionem

Demo účet - MetaTrader 4

Demo účet - MetaTrader 4

Vyzkoušejte klasiku

Semináře a webináře

Semináře a webináře

Bezplatně každé úterý a čtvrtek

Existují makroekonomické ukazatele, které jsou pro danou zemi specifické?

Makroekonomické ukazatele se vytvářejí v souladu se specifiky dané země, a proto existují ukazatele, které se vztahují pouze k této zemi. Příkladem takového ukazatele může být americká Michiganská zpráva nebo německý IFO index. Více ukazatelů naleznete v části našich webových stránek, která se věnuje makroekonomickým údajům, jež se vztahují k USA nebo eurozóně.

Jaký je rozdíl mezi americkými údaji o míře nezaměstnanosti a novými žádostmi o podporu v nezaměstnatnosti?

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti jsou pouze jednou z částí zprávy o nezaměstnanosti. Zatímco údaje o míře nezaměstnanosti pokrývají celou situaci zaměstnanosti v USA. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti představují týdenní zprávu, která zachycuje pouze ty údaje, které se vztahují k pojištěným nezaměstnaným jednotlivcům, kteří po ztrátě zaměstnání uplatní své nároky (známé jako „nové žádosti“ “). Podrobné informace o obou zprávách naleznete v našem přehledu trhů – v části věnované makroekonomickým údajům.

Jakým způsobem ovlivňují změny cen komodit kurzy měn?

Pro investory do komodit jsou měny pouze nástrojem k provádění transakcí. Proto růst nebo propad zájmu o komodity způsobí růst nebo propad ceny měn, v nichž se s komoditami obchoduje. S ropou se například obchoduje v amerických dolarech, růst poptávky po ropě tudíž povede k posílení amerického dolaru.

Je důležitější fundamentální, nebo technická analýza?

Investor by neměl nahlížet na oba druhy analýzy tak, že je lze vzájemně nahradit, ale spíše tak, že se vzájemně doplňují. Pro dlouhodobé investice se obvykle používají fundamentální teorie a pro krátkodobé investice se používá technická analýza.

Je při tak velké volatilitě na finančních trzích fundamentální analýza užitečná?

Ano. Fundamentální analýza přináší jednotlivé náhledy na vývoj situace na trhu z dlouhodobého hlediska. Investoři, kteří obchodují krátkodobě, obvykle používají technickou analýzu, neměli bychom však nikdy zapomínat na fundamentální základy, které se používají i v krátkodobém horizontu při zveřejňování aktuálního dění.

Liší se vzájemně vzorce pro výpočet nebo metodologie výpočtu týchž makroekonomických ukazatelů, které vydávají různé země nebo regiony, například USA a eurozóna?

Tato otázka může mít význam pro obchodníky, kteří provádějí velmi podrobné analýzy. Mezi týmiž ukazateli skutečně většinou existují rozdíly, buď ve vztahu k přesnému použitému vzorci pro výpočet nebo např. u CPI v obsahu použitého spotřebního koše. Na druhé straně existuje v každé zemi nebo regionu vždy jeden oficiální zdroj, který odpovídá za zveřejňování daných údajů, a jeden oficiální soubor dat. Vzhledem k tomu, že metodologie, která se používá ve většině zemí, musí splňovat určité mezinárodní standardy kvality, standardní zprávy jako HDP nebo CPI lze v rámci různých zemí či regionů porovnat.

Ovlivňují tržní ceny pouze kvantifikovatelné makroekonomické ukazatele?

Ne, existují i další velice důležité ukazatele, které mají vliv na tržní ceny. Mohou to být názory vztahující se k důvěře či náladě, které se ekonomové někdy snaží vyjadřovat měřitelným způsobem. Na ceny mohou mít značný vliv i vyjádření odborníků. Faktory, které ovlivňují ceny, si můžete prohlédnout v části našich webových stránek, která se věnuje obecným tržním mechanismům nebo makroekonomickým údajům, které se vztahují k USA nebo eurozóně.

Proč se někdy během projevu vysoce postaveného politického činitele prudce změní ceny aktiv, např. měn?

Ceny aktiv ovlivňuje mnoho faktorů, nejen ty, které jsou založeny na fundamentálních teoriích, ale i jiné, které mají dopad na vnímání trhu ze strany investorů, a patří k nim i takové události, jakými jsou projevy vysoce postavených politických činitelů. Podrobnější informace naleznete v části, které se věnuje obecným tržním mechanismům.

Proč situace v zemi, která není součástí eurozóny, někdy ovlivní kurz eura?

Obchodní vztahy se nesoustředí z převážné části pouze v zemích, které jsou součástí eurozóny, ale i v zemích mimo eurozónu – i v těch, které neplánují vstoupit do eurozóny, jako například Rusko, Spojené království nebo dokonce USA. To platí nejen pro eurozónu, ale i pro ostatní země, např. Spojené státy. Úzké obchodní vazby mezi USA a Latinskou Amerikou způsobují, že americký dolar reaguje na nejdůležitější informace, které se týkají zemí z tohoto regionu. Více informací je k dispozici v části, která se věnuje obecným tržním mechanismům [zde] nebo makroekonomickým údajům.

Zveřejňuje se tolik informací, na jaké údaje bych se měl zaměřit?

Toto dilema má mnoho investorů a zároveň je velice obtížné na tuto otázku přesně odpovědět. V zásadě bychom měli sledovat informace, které mají největší vliv na konkrétní aktivum, ale vzít v potaz i aktivitu trhu. A to z toho důvodu, že pokud trhy podléhají silným výkyvům, pouze ty „nejdůležitější“ makroekonomické informace vedou k významným změnám cen, když jsou naopak trhy poměrně stabilní, značné pohyby cen způsobí obvykle méně důležité zprávy. Námi vybrané informace jsou k dispozici v části, která se věnuje obecným tržním mechanismům.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij