Kde koupit zlato – investiční, cihly, mince – návod na nákup 2024

Drahé kovy mají velkou investiční budoucnost. Vévodí jim zlato. Kov, který je symbolem bohatství a luxusu už z dob dávných civilizací. Zlato je dodnes považováno za bezpečnou a výhodnou investici na ochranu proti znehodnocení úspor. Co je investiční zlato, kde ho koupit a jaké jsou možnosti investování do zlata v roce 2024?

Zlato je bez pochyby kovem, který znaly všechny dávné národy. Zlato se stalo součástí každé lidské kultury. Díky své přirozené kráse, vysokému lesku, poměrně snadnému způsobu zpracování a odolnosti vůči zničení se s ním příjemně pracovalo.

Po vlastnictví zlata toužili už starověcí vládci Egypta, mocní králové i „obyčejní“ zlatokopové během mnoha zlatých horeček.

Všichni totiž věděli, že hodnota zlata neklesá a je akceptovatelné kýmkoli a za jakékoli situace. Navíc má zlato široké spektrum využití. Dříve se zlato používalo především jako platidlo, zatímco dnes se nejčastěji využívá k výrobě šperků, elektrických kontaktů, v zubním lékařství nebo k pozlacování předmětů z méně ušlechtilých kovů.

Touží-li však člověk také své peníze zhodnotit, je zlato tím pravým artiklem. Zlato je totiž nejdůležitějším investičním kovem. Navíc je potřeba si uvědomit, že světové zásoby zlata nejsou nekonečné. Je tedy velmi málo pravděpodobné, že by cena zlata v dlouhodobém horizontu výrazně klesla a investor by jeho nákupem prodělal.

Co je investiční zlato?

Zlato je jednou z nejrozšířenějších komodit a obchoduje se s ním po celém světě. Investiční zlato slouží jako prostředek uchování hodnoty peněz, odolává inflaci a je prověřenou stabilní komoditou na finančních trzích. Investiční zlato může mít podobu zlatých slitků, malých plíšků, medailí či větších zlatých cihel.

Základní váhovou jednotkou investičního zlata je Trojská unce označovaná zkratkou oz. Název pochází od francouzského města Troyes, kde se v ní poprvé obchodovalo již v období středověku. Trojská unce váží 31,1 gramu drahého kovu. Vždy se jedná o prvek v nejvyšší kvalitě, tzv. ryzí zlato.

Druhou váhovou jednotkou jsou klasické gramy. V případě investičního zlata je hodnota 999,9/1 000. Taková hodnota říká, že z 1 000 gramů je 999,9 gramů zlata a pouze 0,1 gramu připadá na jiný kov.

Zlato je jednou z nejrozšířenějších komodit a obchoduje se s ním po celém světě.

Každé investiční zlato by mělo mít příslušnou certifikaci s nezbytnými údaji (logo rafinéra, údaj o hmotnosti a puncu a výrobní číslo).

Podle odborníků je investice do zlata lepší, než investice do cenných papírů.

TIP: Možností, do čeho investovat peníze, je v současné době nespočet. S výběrem kam investovat a jak dosáhnout optimálního zhodnocení peněz pomůže tento článek.

Jak a proč koupit investiční zlato?

Hodlá-li člověk investovat do zlata, měl by si nejdříve rozmyslet, jestli chce investovat pravidelně nebo jednorázově. Dále by měl vědět, jestli chce mít zlato v hmotné podobě (cihly, mince) nebo zlato „virtuální“.

V prvním případě je investor fyzických vlastníkem kovu (co je doma, to se počítá), ve druhém se obchod odehrává pouze na burzách, tedy v číslech.

Výhodou vlastnictví zlata je to, že je uchovatelem hodnoty a pojistkou proti inflaci. Nevýhodou zase skutečnost, že nenese žádný úrok ani dividendu a ne vždy se podaří najít někoho, kdo ho koupí (obzvlášť jedná-li se o šperky, které se ne každému musí líbit).

Investiční zlato v podobě slitků a cihel a také investiční zlaté mince mají oproti jiným komoditám velkou výhodu, neboť jejich nákup je osvobozený od daně z přidané hodnoty. Při jejich prodeji se dokonce v určitých případech nemusí platit daň z příjmů.

Zlato představuje pro investory zajímavou možnost, jak diverzifikovat své portfolio. Investor by totiž nikdy neměl spoléhat pouze na jednu komoditu nebo instrument. Svá aktiva by měl investor rozdělit do různých firem a diverzifikovat tak riziko investování.

Investování do zlata se vyplatí, pokud jej investor plánujete dlouhodobě a zejména pravidelně. Odborníci doporučují minimální horizont investování zhruba 7 let.

Dalším důležitým faktorem při nákupu investičního zlata je cena za gram. Zásadní vliv na cenu zlata má americký dolar. Platí obecné pravidlo, že pokud se ekonomice daří a dolar posiluje, tak cena zlata spíše klesá, naopak pokud se ekonomice nedaří, cena zlata roste.

Obecně se doporučuje investovat do zlata po menších částkách, avšak pravidelně. Zlato by se mělo držet dlouhodobě a nenechat se rozhodit případným krátkodobým propadem ceny investičního zlata.

Aktuální cena (k prosinci 2023) je 2 067,3 USD, na české koruny 46 109,0 CZK (veškeré hodnoty převodů měn vychází z aktuálního kurzu).

Cena zlata a vývoj ceny zlata je často spojován s cenou stříbra a případně i s Bitcoinem.

Další tipy o tom, jak investovat do zlata a kde koupit investiční zlato, přinášejí i tyto články.

Kde koupit investiční zlato?

U nás jsou desítky, možná stovky obchodníků s investičním zlatem, avšak ne všichni jsou seriózní a důvěryhodní. Kde tedy nejlépe koupit investiční zlato? K nákupu zlata v hmotné podobě lze využít některé eshopy či zlatnictví. Rovněž některé banky ve svém portfoliu nabízí investici do zlata.

Znakem serióznosti a bezpečnosti obchodníka je kamenná prodejna, do které se dá přijít a zboží prohlédnout. Také je lepší vybírat raději mezi společnostmi než v okruhu fyzických osob.

Do zlata lze investovat prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Právnické osoby si navíc lze proklepnout ve veřejném obchodním rejstříku. Nemá-li investor mnoho zkušeností, lze doporučit, aby se poradil v bance nebo s někým, kdo s investicemi do zlata již zkušenosti má.

Kdo nechce mít zlato doma nebo uložené v bance v trezoru, může investiční zlato nakupovat virtuálně. Výhodou je snadnost a rychlost koupě.

Kde koupit zlato virtuálně?

Kde koupit zlaté slitky virtuálně? V zásadě jsou tři možnosti, jak a kde koupit investiční zlato virtuálně. Tou první možností je CFD (contracts for difference).

Jedná se o smlouvu mezi dvěma stranami, v tomto případě investor a broker, která přikazuje brokerovi zaplatit investorovi rozdíl mezi aktuální hodnotou zlata a jeho hodnotou k okamžiku uzavření smlouvy. Je-li tento rozdíl záporný, platí místo toho investor brokerovi.

Jednoduše řečeno, investor spekuluje na růst nebo pokles ceny zlata. Investor nedostává reálné fyzické zlato do vlastnictví, neboť se virtuální komoditní trh (tzv. forex) odehrává pouze na burzách – tedy v číslech.

Jednou z výhod (i rizik) obchodování s CFD je využití pákového efektu. Ten znamená, že pomocí malého množství peněz se „pákou“ ovládá násobně větší ekvivalent aktiv.

Mýtus, který sužuje sektor obchodování s komoditami je myšlenka, že finanční pákový efekt je „zlá strategie“ stvořena za účelem frustrace a odražení obchodníků. Je nutné si však uvědomit, že všechny finanční deriváty jsou spojeny s určitou mírou pákového efektu, který, když je vhodně využit, může pomoci obchodníkům dosáhnout výhodné zhodnocení peněz i se zapůjčenými penězi.

4 mýty o obchodování s komoditami, které by měli nováčci ignorovat

V dnešní době má investor na výběr z nepřeberného množství online brokerů, u nichž lze koupit/prodat investiční zlato. Mezi velmi známé brokery patří XTB, eToro, Plus500 (které nabízí CFD zlato) a RoboMarkets. Srovnání tří online CFD brokerů s českou podporou a co je důležité sledovat při výběru brokera přináší další naše články.

Druhou možností, kde koupit zlato virtuálně, jsou ETF (exchange traded funds) neboli burzovně obchodované fondy, kdy se investuje do fondu navázaného na zlato a ten přímo okopíruje jeho cenu.

Jedná se o poměrně spolehlivý, dostupný a potenciálně i vysoce výnosný finanční nástroj, kterému by měl každý investor rozhodně věnovat pozornost.

Na rozdíl od klasických podílových fondů vyžadují ETF takřka minimální správu, což se samozřejmě příznivě promítá na dostupnosti pro investory. Komoditní ETF lze koupit např. na české investiční platformě Portu.cz, kde lze investovat již od 1.000 Kč. Tipy, jak vybrat a koupit ETF, se může investor dočíst v tomto článku.

A konečně je zde i možnost opčních kontraktů. Opce je cenný papír dávající možnost (nikoliv povinnost) za předem stanovených podmínek využít kontraktu stanoveného touto opcí (záleží zda se cena vyvíjela směrem investora či proti němu).

Zlaté mince emitují centrální banky a razí se v oficiálních mincovnách.

Jednoduše řečeno – investor vyjedná předkupní právo na kontrakt určité komodity, za něj zaplatí poplatek a čeká na vývoj trhu. Nevýhodou opcí je, že mají termín splatnosti a v něm je nutné kontrakty obnovit.

Samozřejmě existuje i možnost investovat do „zlatých akcií“ čili koupit si akcie společností, jejichž business se točí kolem drahých kovů. Bude se jednat především o těžební společnosti. Koupí zlatých akcií získá investor podíl ve společnosti. Bude-li se společnosti dařit, budou zisky investora růst. Některé společnosti vyplácejí zpravidla i dividendy.

Nejznámějším a nejvýznamnějším místem, kde koupit zlato, je Londýnská burza kovů (London Metal Exchange), která zároveň stanovuje světovou cenu zlata, tzv. gold fixing. Na činnost londýnského trhu dohlíží London Bullion Market Association (LBMA) a britská centrální banka Bank of England.

Kde koupit zlaté mince?

Zlaté mince se často vyrábí v limitovaných edicích. Pokud se jich vyrobí jen několik set, jejich hodnota roste s časem právě pro jejich jedinečnost a cennost. Obecně zlaté mince emitují centrální banky či jiné pověřené státní instituce.

Investiční zlaté mince se razí v oficiálních mincovnách, které mají potřebná povolení. Investiční mince musí být ze zlata v určité ryzosti, musí mít nominální hodnotu a musí splňovat i ostatní podmínky pro investiční zlato.

V České republice je nejjistější a nejbezpečnější koupit zlaté mince, které emituje Česká národní banka a ražbu provádí Česká mincovna, kde si lze zároveň zlaté mince koupit.

Investor si tak může koupit zlaté mince např. s nejznámějšími českými hrady, mosty nebo historickými jádry českých měst či limitované edice pamětních zlatých mincí.

Každý by měl vědět, že investiční zlaté mince mají vyraženou nominální hodnotu. Mohou totiž být oficiálním legálním platidlem. Nicméně se kupují jako investice či sběratelský předmět. Málokdo by asi chtěl zaplatit za zboží v obchodě mincí s nominální hodnotou např. 200 Kč a reálnou prodejní hodnotou několikanásobně vyšší.

Zlatá cihla musí mít vyraženo logo vydavatele, hmotnost, ryzost, pečeť kvality a výrobní číslo.

Pro investiční účely jsou vhodnější světově uznávané investiční mince. Skvělé jméno u nás i ve světě mají investiční mince Wiener Philharmoniker (Vídeňský filharmonik), kterou razí Vídeňská mincovna ve 4 velikostech a hmotnostech. Nominální hodnoty mincí jsou 100, 50, 25 a 10 Euro. Zlatou investiční minci 1 Oz v nominální hodnotě 100 EUR lze v dnešní době koupit kolem 43.000 Kč.

Slavné jsou rovněž kanadské investiční mince s motivem javorového listu (Maple Leaf), americké s motivem kráčející Svobody a orlem (American Eagle), jihoafrické s podobiznou dřívějšího prezidenta Krugera (Krugerrand) nebo australské Klokany (Kangaroo).

Při nákupu zlatých mincí je dobré vědět, že 95 % investičního zlata pochází ze Švýcarska a zbylých pět procent z ostatních zemí. Nejpopulárnější značky v České republice jsou v zásadě čtyři – Argor Heraeus, PAMP, Metalor a (značka rakouské státní mincovny). S těmito značkami investor nešlápne vedle.

Unikátní zlaté mince, resp. investiční certifikát na mince lze koupit pomocí investiční platformy Portu Gallery.

Kde koupit zlatou cihlu?

Zlatá cihla se používá k uskladnění většího množství zlata, avšak lze koupit zlatou cihlu už od 1 g. Standardně se zlaté cihly vyrábějí ve více než deseti velikostech či hmotnostech.

Cihličky, které váží do 100 g, jsou ražené, ostatní jsou zpravidla lité. Zlaté cihly podle londýnského trhu se zlatem LBMA standartu vyrábí pouhých několik níže uvedených společností na světě.

Koupit zlatou cihlu nebo investiční zlato obecně je nejlepší od světoznámých výrobců investičního zlata. Ti jsou akreditováni v LBMA a jsou to: UMICORE SA (Belgie), Johnson Matthey (Kanada), WC Heraeus GmbH (Německo), Rand Rafinery (Jižní Afrika) a níže uvedené švýcarské rafinerie.

Na našem trhu hrají prim švýcarské rafinérie. Má se za to, že až třetina světové produkce investičního zlata a stříbra se vyrábí právě ve švýcarských rafineriích Argor-Heraues, PAMP a Valcambi.

Před nákupem zlatých cihel by měl investor vědět, že každá zlatá cihla musí mít vyraženy údajelogo vydavatele, hmotnost, ryzost kovu, pečeť kvality a výrobní číslo. Cihlička je číslovaná. 

Slitky o hmotnosti od 1g do 100g jsou ražené a společně s certifikátem jsou zataveny v ochranné fólii. Tato folie s certifikátem nesmí být porušena.

A kde tedy koupit zlaté cihly? Spolehlivým prodejcem zlatých cihel u nás je třeba Česká mincovna. Například lze koupit zlatou cihlu Argor Heraeus nebo zlatou cihlu Pamp Fortuna.

Zlaté cihly lze koupit i mnoha e-shopech. Kvalitní e-shop by měl mít velký sortiment od různých výrobců, nejlépe těch, kteří jsou uvedeni shora. Takovým e-shopem je v ČR např. zlataky.cz nebo bessergold.cz.

Na co si dát při koupi investičního zlata pozor

Ať už investor koupí fyzické zlato kdekoliv, měl by vědět, že by ho měl mít uložené v bance v bezpečnostní schránceu obchodníka nebo u sebe doma a dbát na to, aby se nedostalo z originálního obalu

Je třeba připomenout i to, aby měl investor s prodejcem či brokerem uzavřenou smlouvu, znal její úskalí a obchodní podmínky. Investor by měl zvážit, jestli společnost, která zlato prodává, také zajišťuje jeho výkup a za jaké ceny. Měl by si zjistit, jak při výkupu dostane peníze a v jaké době.

Důležité jsou samozřejmě poplatky, neboť koupit zlato bez poplatků je v podstatě nemožné. Investor by měl znát výši poplatků předem a zvážit tak výhodnost té které nabídky.

Závěrem lze říci, že po ekonomické krizi v roce 2020 je dnes cena zlata opět na vzestupu. Stále se jedná o jednu z nejbezpečnějších forem zhodnocování peněz v rámci investování. Je dobré také připomenout, že investiční zlato se prodává bez DPH. Investiční zlato je tak dobrým krokem do budoucna.

TIP: Pokud již má investor zlato ve svém portfoliu, měl by také vědět, do čeho investovat v roce 2024.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang